Prodej bytu v Hranicích – bude konec roku 2022 ve znamení slev? Dlouholetý cenový růst se důsledkem slábnoucí poptávky zastavil

Bydleni 19.08.2022

Přemýšlíte, zda prodat byt v Hranicích? Nebo byste si v tomto malebném moravském městě naopak chtěli nějakou nemovitost pořídit? Ať už byt nabízíte nebo hledáte, jistě s napětím sledujete pohyb cen. Vývoj na tuzemském realitním trhu vás zkrátka nenechává chladným. To je pochopitelné. Zřejmě také víte, že Česká republika v posledních letech zažila dramatické zdražování rezidenčních nemovitostí. Ceny bydlení extrémně vzrostly jak ve velkých městech, typicky v Praze nebo v Brně, tak i v podstatně menších obcích. Dostaly se tak vysoko, že to překvapilo i řadu odborníků.

Nyní to však vypadá, že přichází určité ochlazení trhu s realitami. Chcete vědět, zda to zahýbe s cenami bytů? A zajímáte se rovněž o pronájmy? Podíváme se, jak to vidí developeři, ekonomové nebo realitní makléři. Možná vám jejich názory přijdou vhod.

Prodej bytu – Hranice jsou místem, kde ceny narazily na strop

Hranice, někdy také nepřesně označované jako Hranice na Moravě, jsou i na naše poměry městem spíše menší velikosti. Se svými sedmnácti tisíci obyvateli se mohou řadit po bok takových obcí, jako Česká Třebová, Rakovník, Pelhřimov nebo třeba západočeská Aš. Srovnatelné bylo také zdražování nemovitostí v těchto městech. A přestože se v nich ceny bytů pochopitelně nevyšplhaly ani zdaleka tak vysoko jako ve zmíněné Praze, stouply velmi citelně. Jen v posledních třech letech místy i více než o polovinu. A ačkoliv v to doufal už asi málokdo, situace se začíná přece jen zvolna měnit. Například ceny nových bytů už aktuálně nerostou. Poptávka rychle slábne a lidé, kteří ještě donedávna kupovali téměř vše, co bylo k mání, vyhlížejí slevy. Dočkají se jich? Zřejmě ano. Ostatně, některé nemovitosti už zlevňují.

Významný propad poptávky by byl za normálních okolností impulsem pro značný cenový pokles. Zda k němu dojde, nebo jestli bude, s ohledem na další okolnosti o nichž si ještě povíme, zlevňování spíše jen „kosmetické“, je ovšem otázka.

Co stojí za „kolapsem“ poptávky?

Použít pro pojmenování aktuální situace, kdy dochází k výraznému oslabení poptávky po rezidenčních nemovitostech, slovo kolaps, je možná trochu přehnané, ale ať. Přinejmenším z pohledu developerů a realitních makléřů se to totiž takto dramaticky může jevit. Ještě začátkem letošního roku byli jednoduše zvyklí, že bez problémů prodají téměř vše, co mají k dispozici. Zájem o nemovitosti byl zkrátka navzdory enormním cenám vysoký. Od té doby se však změnila řada věcí. K čemu došlo? Proč se poptávka rapidně snížila? Zejména z těchto důvodů:

  • Ceny domů a bytů se dostaly na takovou úroveň, že už jsou často akceptovatelné pouze pro investory. Běžný člověk si o vlastním bydlení může zpravidla nechat jen zdát
  • Dostavila se ekonomická nejistota spojená s nebývalým zdražováním energií a vůbec všeho, bez čeho se většina z nás neobejde
  • Vzrostly úroky hypoték a to takovým způsobem, že se měsíční splátka může prodražit až o několik tisíc korun

Meziroční a meziměsíční vývoj průměrné ceny bytů

Krajské město Cena v Kč (08/2021) Cena v Kč (08/2022) Změna v %

(08/2021 – 08/2022)

Změna v % (07/2022 – 08/2022)
Praha 8 788 000 9 433 000 +7,3 +2,55
České Budějovice 4 715 000 5 240 000 +11,1 -4,85
Olomouc 4 501 000 4 746 500 +5,5 -1,7
Hradec Králové 5 128 500 5 106 000 -0,4 -3,3
Zlín 4 802 000 5 366 000 +11,7 +4,9

 

Proč ceny neklesají více?

Řekli jsme, že citelný pokles zájmu o byty, by za běžných okolností nutně vedl k jejich razantnímu zlevnění. „Běžná“ situace však v České republice nyní nepanuje. A přestože ceny v některých městech už začaly klesat, jde zatím o zlevňování spíše jen v jednotkách procent. Jak naznačuje přiložená tabulka, v Praze nebo třeba ve Zlíně se mezi červencem a srpnem naopak stále ještě zdražovalo. Byť mnohem mírnějším tempem, než na jaké jsme byli zvyklí donedávna. Ptáte se, proč není cenový pokles ani plošný a ani významnější? Především proto, že neroste tolik nových bytů, kolik by bylo potřeba. Slabší nabídka zatím zkrátka výraznějšímu zlevňování brání. Ve hře jsou rovněž zdražující stavební materiály a nedostatek vhodných pracovníků ve stavebnictví. Tedy komplikace, s nimiž jsou tuzemští developeři nuceni se potýkat.

Rádi byste si v Hranicích pořídili byt? Chcete ušetřit? Pak vám zřejmě nezbývá, než zkusit ještě alespoň pár měsíců počkat. Většina analytiků se totiž shoduje v tom, že významnější propad cen je pouze otázkou času a dojde k němu zejména v menších obcích a především pak v segmentu starších nemovitostí.

Nájmy stouply meziročně o 11 %

Neuvažujete o koupi bytu? Jste naopak tím, kdo by svůj byt v Hranicích chtěl prodat? A rádi byste tak učinili co nejdříve, aby vás případný nezájem potenciálních kupujících nedonutil k významnějšímu cenovému ústupku? To je vcelku logická úvaha. Nicméně, nabízí se i jiné řešení než prodej. Vedlejším efektem nedostupného vlastnického bydlení je totiž rostoucí poptávka po pronájmech. Bydlet zkrátka člověk musí. A jelikož vlivem zvýšeného zájmu o činžovní bydlení stouplo průměrné nájemné meziročně už o 11 %, možná byste prodej vašeho bytu měli ještě zvážit. Jeho pronájem může být rozumnějším řešením. Ostatně, aktuální zlevňování realit je třeba jen dočasným jevem. Za pár let může být všechno jinak. Většina odborníků vám jistě potvrdí, že z dlouhodobého hlediska cena solidní nemovitosti obvykle jen roste. Tak abyste se zbytečně nepřipravili o hodnotný majetek!

Nebo jste už rozhodnuti a názory odborníků vás vůbec nezajímají? A co máte v plánu? Budete kupovat, prodávat nebo se vydáte cestou pronájmu?

Josef Fišer