Jak se dostat do formy po úrazu?

Zdraví 21.04.2022

Téměř každému z nás se v životě stal alespoň jeden úraz. Lidský život provázejí úrazy z nedbalosti, nepozornosti, rychlé jízdy automobilem nebo třeba následkem sportovního výkonu. Pokud jste nebo někdo z vaší rodiny někdy kvůli úrazu a například i následné operaci leželi v nemocnici v péči chirurgů, nebo ortopedů, dáte mi zapravdu, že to nebylo nejspíš nic příjemného. Jak se ale z úrazu co nejrychleji a nejkvalitněji vzpamatovat? Čím a jak podpořit tělo, aby mělo co nejvíce sil pro rekonvalescenci? Pojďme si shrnout malý seznam možností.

Včasná a správná rehabilitace

Poúrazová rehabilitace je jednou z nejdůležitějších aktivit, které jsou po úrazech indikovány hned v nemocnici. Někteří pacienti se na ně přesunou z jednoho lůžka na druhé, další pacienti jsou v případě méně vážného zranění či operace propuštěni do domácího léčení a na rehabilitace docházejí ambulantně. Důležité je ale začít co nejdříve a nic neodkládat. Zkušení terapeuti podle lékařské zprávy zvolí frekvenci a intenzitu cvičení, kterou samozřejmě podřídí i zdravotnímu stavu a věku pacienta.

Dopřejte si lázně

Lázeňský pobyt je jedním z těch příjemných okamžiků, na které většina pacientů ráda vzpomíná. Příjemný servis, aktivní odpočinek, léčebné procedury, konzumace minerálních vod, horké koupele, masáže a často velmi krásné prostředí… To většinu poúrazových nebo pooperačních stavů velmi pozitivně ovlivní. Do lázní se samozřejmě můžete vydat i sami bez lékařského poukazu, bude vás to stát ale daleko více finančních prostředků.

Jídlem ku zdraví

Bohužel strava v nemocnici se za zdravou nedá považovat. Je to jeden z velkých paradoxů našeho zdravotnictví, ale pokud byste se měli stravovat celý život v nemocnici, zdraví z toho nejspíš nebudete. Paštiky s rohlíkem na svačinu, párek k večeři a tavený sýr ke snídani. Toto je běžná praxe, která by stála za to změnit. Pokud máte možnost, nechte si již do nemocnice donést zdravější variantu a zkuste volit o něco více zdravý jídelníček, než je ten nemocniční. Pokud jen trochu můžete, vyhněte se alespoň trvanlivým potravinám, světlému pečivu a sladkostem. A zdravě jíst byste měli i po návratu. Zdravý jídelníček vám dnes setaví- a budete-li si přát i uvaří- zkušení specialisté.

Enzymy

Enzymy jsou důležitou složkou v našem těle. V pooperačním období pomáhají tablety s kombinací enzymů s rekonvalescencí, rychlejším hojením ran, podporou imunity a případně léčbou zánětů. 

Úměrná zátěž

Každý pacient by měl dbát pokynů terapeuta nebo rehabilitačních sester. V žádném případě není dobré cvičení odbývat! Na druhou stranu také není dobré cvičit více, než je předepsáno, aby se rehabilitované části těla zbytečně nezatěžovaly.

Správná obuv

Pokud si úrazem prošla některá z dolních končetin nebo dokonce páteř, je nutné pro rehabilitaci zvolit vhodnou obuv, která bude svým tvarem a podrážkou odpovídat nejnovějším poznatkům z oblasti rehabilitace.

Voda jako pomocník

Vodoléčba je jednou z příjemných forem rehabilitace. Buď ji pacientovi rovnou předepíšou, a nebo si ji „naordinuje“ sám. Léčba většiny poúrazových stavů se velmi příjemně zlepšuje díky plavání. Klouby a kosti lidského těla nejsou ve vodě tolik zatěžovány gravitací a celé tělo se na jednu stranu správně uvolní, zatímco se posilují ochablé svaly.

Jaké zkušenosti s pooperačními nebo poúrazovými stavy máte vy? Napíšete nám, co vám nebo někomu ve vašem okolí pomohlo po těžké autonehodě? Jaká forma rehabilitace je podle vás nejpříjemnější a jaká naopak nejvíce nepříjemná? Těšíme se na vaše zkušenosti.

Josef Fišer