Také máte rádi nadýchané a krásně měkoučké ručníky? A divíte se, že přes všechnu vaši péči a snahu nedosahujete takových výsledků, jakých byste si přáli, a vaše ručníky připomínají spíše struhadlo než jemný obláček? Nebo dokonce zapáchají hned co je po vyprání zase použijete? Možná se dopouštíte některé z těchto chyb.
Používáte při praní ručníků mnoho aviváže
Také jste si mysleli, že tajemství hebkých ručníků tkví v kvalitní aviváži? Tak to není. S aviváží se musí opatrně. Sice prádlu dodá vůni, ale také obaluje vlákna. V případě, že ji budete k ručníkům dávat mnoho, tak postupně ztratí svoji savost.
Podobně si dejte pozor i na prací prášek a cyklus, ve kterém je perete. V případě, že se prášek z prádla pořádně nedostane, zůstanena vláknech. To zapříčiňuje, že prádlo ztrácí svoji jemnost a hrubne. V kombinaci s aviváží pak ještě dosáhnete toho, že aviváž vám nevymáchaný prací prášek se zbytky nečistot obalí a vy budete mít sice vypraný, ale reálně pořád špinavý ručník.
Perete je nedostatečně často
Při běžném používání je dobré prát ručníky každé tři dny. Sice do nich utíráte čisté ruce, ale i těch často ulpí mikroskopické zbytky mýdla, které se takto dostává do ručníku. A to není vše. Při každém utírání rukou se do textury dostávají odumřelé kousky vašich kožních buněk. Vlhkém prostředí ručníků pak díky tomu tvoří skvělé prostředí pro růst různých nepříjemných baterií, které mohou být zdrojem zápachu i různých kožních chorob.
Nový ručník začnete používat příliš brzy
Určitě víte, že když si přinesete cokoliv textilního z obchodu, je dobré to před prvním použitím vyprat. Ale už málokdo ví, že by se to mělo udělat tak třikrát. Nejen, že tím pořádně vymyjete různé mikroskopické částice prachu a chemie z výroby, ale pokud máte ty z froté, tak tím prodloužíte i jejich životnost. Jejich očka se totiž pořádně utahují právě až po styku s vodou. A vám se hned po prvním použití nevyvléknou.
Myslíte si, že prát je na 40 stupňů Celsia je dostatečné
U ručníků platí, že prát na více stupňů Celsia je lepší. Už jen z hlediska hygieny. 60 stupňů Celsia dokáže zničit většinu bakterií, která na prádle ulpí. Na druhou stranu je nemusíte takto prát pokaždé. Stačí třeba každé třetí praní. Záleží však na tom, jak dlouho ručníky používáte. Čím je doba delší, tím častěji byste jim lázeň v pračce na 60 stupňů měli dopřát.
Gramáž a rozměr mohou mít vliv na pocit komfortu z ručníku
I na materiálu, rozměrech i gramáži záleží. Čím větší gramáž ručník má, tím větší máte jistotu, že vám déle vydrží. Na druhou stranu je nutné počítat, že kvalitní osušky s vysokou gramáží potřebují na vyschnutí mnohem více času.
Nejlepším materiálem je česaná bavlna. Má dobrou savost, je jemná a vydrží mnoho vyprání. Oblíbeným materiálem je také bambus, který vyniká svojí savostí, ale i antibakteriálními vlastnostmi. Jednodušeji se tak vyhnete zatuchnutí ručníků.
Nenecháte ručníky pořádně vyschnout
Chcete-li mít ručníky krásné a voňavé co nejdéle, dejte jim šanci, aby po použití dobře uschnuly. Pokud jich máte pověšeno několik na jednom háčku, či jich máte přehozeno několik přes sebe, ušetříte tím sice místo, ale v ručníku se díky vlhkosti začnou množit bakterie i plísně, což rozhodně nechcete. To platí i v případě, že máte jen jeden, ale ten po použití necháte někde na pračce zmuchlaný do kuličky. Ani ten nemá šanci na důkladné vyschnutí.
6 rad na závěr
- Ručníky perte nejlépe jednou za tři dny s programem, u kterého máte jistotu, že vymyje všechen prášek.
- S aviváží postupujte vždy decentně.
- K osušení rukou je lepší zvolit ručníky s menší gramáží. Lépe a rychle vám po použití proschnou.
- Minimálně jednou za měsíc perte i na 60 stupňů Celsia.
- Dejte osuškám šanci pořádně vyschnout tím, že je vhodně pověsíte.Tím se vyhnete předčasnému zatuchnutí.
- Ručníky rozhodně nežehlete, ale pouze uhlazujte rukou! Spálili byste či poškodili jeho vlákna.
Jak často měníte své ručníky v koupelně?