Péče o dětskou pokožku může být hračka!

Krása, Zdraví 09.05.2022

Každá maminka, která se stará o malé či větší dítě, řeší, jakým způsobem péče je nejlepší. Jednou z důležitých starostí je i péče o dětskou pokožku. Řešíme, jak často dítě koupat, co používat za kosmetiku, jakými prostředky léčit ekzémy. Péče o dětskou pokožku však nemusí být taková věda. Stačí jen najít ten správný způsob a zdravá dětská pokožka usměvavého dítěte pro vás bude tou nejmilejší odměnou. Jdeme na to? 

Méně je někdy více

Starostlivost maminek má někdy až extrémní intenzitu. Pro své dítě chtějí vždy to nejlepší, a tak to s péčí někdy i nechtěně přehánějí. Jde například o každodenní koupání malých miminek před spaním. Chápeme potřebu a oblíbenost dětských rituálů, díky kterým pak miminko snadněji usíná. Koupání každý den však velice jemné dětské pokožce nesvědčí. Styk s chlorovanou vodou totiž citlivou pokožku vysušuje. Ztracenou hydrataci je pak třeba doplnit hydratační kosmetikou. Vědecké poznatky se shodují na tom, ze je pro dětskou pokožku šetrnější koupání například každý druhý den. Pokud jsou však velká horka, nebo se dítě při sportu hodně potí, lehké osvěžení ve vodě mu jistě prospěje. 

S šampony opatrně

Ani s šampony to v případě dětí není potřeba přehánět. Dětské vlásky se zdaleka tolik nemastí, na to si počkejte až do puberty. Není třeba proto při každém koupání umývat a odmašťovat jemnou dětskou pokožku. Tímto způsobem se bohužel naopak podporuje maštění vlasů do budoucna. Šampon proto raději použijte pouze ve chvíli, kdy již pokožka dítěte nebo jeho vlasy nepůsobí čistě, nebo jsou znečistěné například z pískoviště či hřiště. 

Pozor na hmyz

Hmyz muže pro někoho znamenat nepříjemné obtěžování, pro někoho to může představovat i život ohrožující situaci. Těžké alergie nebo výrazná citlivost na poštípání některými druhy hmyzu se stále více vyskytují mezi dětmi i dospělými. Jaké formy dětských repelentů jsou na našem trhu k dispozici?

 • aromatizované náramky s vůní éterických olejů
 • repelenty ve spreji
 • vitamínové doplňky
 • repelentní oleje
 • ultrazvukový odpuzovač klíšťat nebo komárů

Trápení s ekzémy

Dnešní děti se velmi často potýkají s nežádoucímu projevy na jejich jemné pokožce. Většinou vznikají jako reakce na konkrétní potraviny nebo jejich složky. Důležité je proto zjistit, na jaké potraviny je dítě alergické. Mohou to byt exotické potraviny, lepek, nebo mléko, případně jeho složky. Ekzémy mohou způsobovat také dráždivé prací prostředky, aviváže nebo kosmetika plná syntetických chemických sloučenin. 

Příroda je mocná čarodějka

Jemnou dětskou pokožku je dobré svěřit do rukou přírody. Objevte přírodní produkty na bázi olejů, květové vody nebo přírodní mýdla. Vyvarujte se příliš aromatickým esencím a vždy myslete i na možné alergeny. Mezi oblíbené přírodní produkty patří například:

 • mandlový olej – pro jemnou péči o pokožku
 • kokosový olej – pro lehkou přírodní dezinfekci
 • arganový olej – pro péči o zdraví a jemnost pokožky i vlasových konečků
 • malinový olej – pro snadnější opalování
 • květové vody – pro péči o pokožku a vlasy
 • bambucké máslo – pro hydrataci a promaštění pleti

Marihuana jako lék?

Nebojte, nebudeme vás přesvědčovat, abyste kouřili konopí. Víme ale, jak jej využít v péči o děti. Jejich citlivá pokožka mnohdy totiž potřebuje silného ochránce. Tím jsou speciální dětské CBD oleje, které obsahují výtažky z konopí. Zvládnou léčit atopické ekzémy, pomáhají proti svědění při neštovicích a zlepšují také stav jizev.  

Dětská pokožka je jako barometr toho, co dítě jí, jaký je jeho psychický stav a v jakém se nachází prostředí. Pošlete nám příspěvek, který vypráví příběh náročné péče o dětskou pokožku, jenž jste vyhráli díky starostlivé a empatické péči.

Josef Fišer