Plyšové hračky děti milují. Víte proč?

Děti 10.11.2022

Plyšové hračky vnímá každý trochu jinak. Někdo je bere jen jako dětskou dekoraci pokoje, někdo jako skvělého parťáka do nepohody. Chcete-li tip na dárek, plyšákem většinou vedle nešlápnete. Většina dětí totiž plyšáky miluje a čím více jich má, tím lépe. Ovšem plyšáci nejsou jen krásnou a příjemnou hračkou. Dětem dokáží posloužit mnohem více. 

Plyšové hračky slouží dětem i jako psychická podpora 

Kdo by neměl v dětství svého oblíbeného plyšáka, kterého nosil úplně všude. Kamaráda do školky, na spaní a později i pro štěstí. Přesně toto je hlavní síla plyšáků. Jsou takovým úžasně měkkým kamarádem, který poskytuje bezpečí i emocionální podporu. Nejen díky roztomilému vzhledu, ale i kvůli tomu, jak jemní a hebcí jsou. Prostě jako náruč maminky. A komu jinému pošeptat svá tajná přání než právě plyšákovi?

Plyšové hračky velmi často malým dětem slouží jako: 

  • Jejich nejbližší kamarád, kterému se mohou svěřit. 
  • Pomocí hry s ním si utužují i komunikační a sociální dovednosti
  • Nepřímo pomáhají formování své osobnosti tím, že se o něj starají a pečují.

Plyšáci jsou záchranou při špatném usínání i při vstupu do nového prostředí 

Plyšák jako hračka blízká dítěti, je skvělým prostředkem k tomu, aby dítě díky němu získalo pocit bezpečí a stability.   

  • V dětské fantazii jsou plyšové hračky velmi často spojeny s vlastnictvím magických schopností, které dítě chrání a tím pádem mu pomáhají překonávat strach a nejistotu. 
  • V případě nového prostředí může zase plyšák dát pocit jistoty a stability. Proto tolik malých dětí rádo nosí své plyšáky do školky. Je to jejich spojení s domovem a rodiči.
  • Pokud s vámi dítě z nějakého důvodu dočasně nekomunikuje, je právě plyšák možnou záchranou Oslovte hračku a  zahajte tak nepřímou komunikaci s dítětem. 
  • Hrou s ním lze také v bezpečném prostředí procvičit  s dítětem různé scénáře možného chování .
  • Na plyšákovi lze také demonstrovat budoucí věci . Tedy například to, co se bude dít v lékařské ordinaci či v úplně novém neznámém prostředí. 

Jak vybrat toho správného

Základem toho, aby plyšák plnil tyto funkce, je důležité hlavně to, aby si jej dítě oblíbilo. A jak toho dosáhnout?

  • Dejte na přání a preference dítěte. Někdy vás jeho volba může velmi překvapit. 
  • U malých dětí se dívejte na atesty. 
  • Výhodou je dobrá pratelnost a údržba. 

3 tipy, jak se o plyšové hračky starat

1.Neignorujte štítek 

Nejlepší možností, jak se o plyšáky starat tak, aby vydržely co nejdelší dobu, je dodržování toho, co je napsáno na štítku. Většinu z nich  lze totiž  prát v pračce. Jen je potřeba dodržet maximální uvedenou teplotu a také si dát pozor na množství otáček. 

  • Nejjednodušší pravidlo – co nejmenší teplota a co nejméně otáček. 
  • Hračky můžete chránit i tím, že je při praní dáte do speciálních ochranných sáčků. Třeba těch, co se používají na podprsenky. 
  • Nepoužívejte aviváž. 
  • Pro kompletní čistotu můžete přidat i dezinfekční prostředky, které se používají na praní oblečení pro miminka.

2.Před praním plyšáka pořádně prohlédněte 

Pokud chcete z pračky vyndat hračku ve stejné kvalitě, v jaké jste jej do pračky dali, je potřeba nejdříve zkontrolovat, zda nejsou povolená očička či jiné části těla. Popřípadě, zda už se neuvolňují stehy ve švech. Pokud ano, je potřeba toto nejprve opravit, protože praní to může jen zhoršit. Pokud má plyšák dlouhé chlupy, rozčesejte je nejen po praní, ale i před ním. 

3.Hračky s hracím strojkem očistěte jen hadříkem

Do pračky se nehodí kusy, které v sobě mají různé hrací a elektrická zařízení. Ta se mohou vodou akorát zničit. Zde je potřeba pouze omytí mokrým, ale velmi dobře vyždímaným hadříkem. Můžete využít i šampon či trochu tekutého prášku. V případě, že se vám z hračky line už nevábná vůně, zkuste ji poprášit jedlou sodou. Tu nechte půl hodiny působit, a pak ji vysajte vysavačem. 

Měli jste v dětství svého oblíbeného plyšáka? Víte, co se s ním stalo?

Josef Fišer