Cestovní nebo klasická postýlka pro miminka? 3 rady, podle čeho se rozhodnout

Děti 10.08.2022

Zvolit z postýlek pro miminka tu nejvhodnější je obtížnější, než se zdá. Na trhu je jich totiž nepřeberné množství. A když navíc zvažujete, zda nekoupit raději cestovní, objeví se ještě více otazníků. Jak  tedy postupovat?

Postýlka pro miminka je místo, které by mělo být hlavně bezpečné

Ať už uvažujete o koupi klasické postýlky pro miminka nebo její cestovní varianty, bezpečnost musí být to nejdůležitější. Přece jen to bude místo, které v prvních měsících pro své novorozeně využijete  nejvíce. Nezapomeňte, že přesně sem totiž budete miminko odkládat, když budete chtít mít volné ruce. A kde ho necháte  spát, zatímco vy se budete věnovat dalším povinnostem. Proto by bezpečnost měla být prioritou. 

Důležité parametry, jež by u klasické dětské postýlky neměly být zapomenuty

  • Na výrobku by mělo být uvedeno, že splňuje normu EN 716-1:2017.
  • Návod v češtině, kde se dočtete, jak postýlku správně složit a používat, je dalším ukazatelem, který odliší produkty splňující bezpečnostní standardy od těch, které jsou možná levnější, ale také bez potřebných atestů. 
  • Důležitým prvkem je přítomnost rysky udávající výšku matrace. Při příliš vysoké matraci hrozí vypadnutí dítěte z postýlky.
  • Mezery mezi příčkami by neměly být větší než 6 cm. 
  • Také  zkontrolujte, zda mechanismus pohyblivé bočnice je natolik složitý, aby si s ním váš malý potomek nedokázal sám poradit. Ovšem měl být zase natolik jednoduchý, že vy jej otevřete bez nějakých větších problémů. 
  • Jednou z nejdůležitějších věcí je stabilita postýlky. Tu vždy vyzkoušejte a pokud budete mít jakékoliv pochybnosti, postýlku raději vraťte. 

Bezpečnostní kritéria pro cestovní postýlky

  • Podobně jako klasická postýlka, tak i ta cestovní by se měla pyšnit normou EN 716-1:2017, mít český návod a obsahovat jméno výrobce či distributora. 
  • Krom toho je důležité vědět, že maximální nosnost je pouze 15 kg. 
  • Pozor si dejte na informaci o věku dítěte. Není rozhodující. Bezpečnost postýlky není dána jeho věkem, ale spíše jeho výškou. Proč? Věk totiž výrobci většinou nadhodnocují. To u výšky prostě nejde. Dítě buďto danou výšku  má, či už je příliš veliké. A co vám hrozí? V případě, že už je batole vyšší, než ukládá předpis, postýlku jednodušeji převrhne. A pád s ní není příjemnou záležitostí pro nikoho ze zúčastněných stran. 
  • Pokud je postýlka s kolečky, měla by mít i brzdy. 
  • Skládací a rozkládací mechanismus by měl být takový, že s ním zvládne bez problémů operovat dospělý člověk, ne však malé dítě. 
  • Vyhněte se používání nebo nákupu přídavné matrace. Je velmi tenká a měkká a pro malá miminka může představovat riziko. 

Rozmyslete si, jak dlouho budete chtít postýlku používat  

V případě, že uvažujete o koupi postýlky, vezměte do úvahy přibližný časový interval, do kdy tak počítáte, aby vám sloužila. Nejkratší životnost mají ty cestovní. Naopak některé klasické jdou přebudovat na válendy menších rozměrů, takže vám vydrží delší dobu. Ovšem velmi často se stává, že starší děti už mají své  představy o tom, jaký design by měla jejich postel mít. A ty se ne vždy shodují s takto přebudovanou postýlkou.  

Jak moc chcete, aby byla mobilní 

Zde je potřeba si uvědomit, zda chcete mít postýlku napevno zabudovanou v ložnici či pokojíčku, nebo spíše preferujete možnost vozit ji u jednoho místa na druhé podle vaší momentální přítomnosti.  

Pokud chcete mít postýlku napevno, pak se vám vyplatí koupě dřevěné, stabilní klasiky.  Upřednostňujete-li svobodu pohybu a jednoduchou manipulaci, vyřešit to lze cestovní postýlkou s kvalitní matrací. Nevýhodou je, že u většiny z nich je potřeba se dosti hluboko sklánět. Ale zase je lehká a snadno s ní budete přejíždět z pokoje do pokoje. Kompromisem je klasická postýlka na kolečkách. Avšak počítejte s její větší vahou a menší pohyblivostí.  

Co je pro vás ve výsledném rozhodování o vybavení pokojíčku nejdůležitějším faktorem? Barva, design nebo funkčnost?

Josef Fišer