7 tipů, jak přesvědčit děti nosit sluneční brýle 

Aktuality, Zdraví 14.07.2022

Vzpomínáte si, jestli jste sami jako malí nosili sluneční brýle? Z vlastní zkušenosti víme, že některým dětem se do nich zkrátka nechce, a i když si je občas nasadí, stejně rychle je zase sundají. Přimět je nosit je může být náročné, ale my tu výzvu přijímáme! Dali jsme proto dohromady ty nejlepší tipy dalších rodičů, jak děti přesvědčit, aby vzaly brýle na milost. Věříme, že se vám jejich rady budou hodit nejen v tomto období letních dovolených! 

Opravdu děti brýle potřebují? 

O tom nepochybujte! Dětské oči potřebují chránit ještě víc než ty vaše. Vy sami sluneční brýle nosíte pro pocit pohodlí a protože vás chrání před oslněním. Oči našich nejmenších jsou obecně vystaveny většímu riziku poškození slunečními paprsky; jejich čočky se navíc s UV zářením nedokáží vyrovnat tak dobře, jako ty vaše. Odborníci se shodují, že v našich zeměpisných šířkách děti do 2 let brýle s UV ochranou nepotřebují a k ochraně jejich očí postačí kšiltovka nebo klobouček. Pokud se ale chystáte k moři, pak je přibalte i mrňouskům. 

 Dospělácké argumenty bychom měli. Teď ještě přesvědčit toho malého s pomocí pár  triků. 

Naučte je nosit sluneční brýle už od útlého věku 

Většina rodičů má takovou zkušenost, že čím dříve se s brýlemi začne, tím snadnější celý proces je. Váš miláček je samozřejmě nevyužije v tak útlém věku, kdy ještě většinu dne tráví v pohodlí, které nabízí hnízdečko pro miminka. Pokud už je ale odrostlejší, udělejte z nošení slunečních brýlí přirozenou součást chození ven.

Ujistěte se, že dítěti dobře sedí

Pokud jsou příliš volné, budou padat. A když vyberte maličké, budou nepohodlné a děťátko tlačit. Až proto budete brýle pořizovat, prostudujte si pečlivě tabulku velikostí, nebo se pro jistotu vydejte do obchodu, kde je můžete v klidu vyzkoušet. Není nad to, když se je dítko samo vybere. 

Používejte řemínek, který je udrží na místě

I dospělí často sluneční brýle ztrácí v důsledku toho, jak je často nasazují a sundávají. Co teprve děti…Díky praktickému řemínku o ně ale nepřijdou. Jejich velikost by měla být pokud možno nastavitelná, aby pomohly držet brýle na nose a děťátko při tom nijak neomezovaly.  

Řekněte jim, jak dobře s brýlemi vypadají 

Pozitivní motivace dokáže zázraky. Řada rodičů toho využívá a dítě chválí, tak proč to nedělat pokaždé, když si brýle nasadí? Zkuste to! 

Netlačte na ně

Nemůžete chtít všechno hned. Pro dítě je přece jen nezvyk mít brýle neustále na očích, proto se spokojte i s tím, to s nimi vydrží jen pár minut v kuse. Uvidíte, že časem se tyhle intervaly začnou prodlužovat. 

Udělejte z brýlí běžnou věc 

Udělat z nošení slunečních brýlí součást jejich každodenní rutiny lze postupnými krůčky. Nechte je třeba na stolku na hraní, aby si je děti mohly samy prohlédnout a prozkoumat. Nasazujte je pokaždé v kočárku, aby se zdálo, že k sobě patří. Nechte dítě prohlédnout si sebe samo v zrcadle poté, co si je nasadí. Díky tomu všemu pro ně nebudou takovým šokem. 

Jděte příkladem 

Mějte své brýle nasazené vždy ve stejnou dobu, jako vaše dítě. To se učí napodobování, tak proč mu nebýt obrýleným vzorem? Pokud chcete být ještě hravější, můžete ho třeba požádat, aby vám je samo nasadilo.

Máte i vy nějaké tipy, jak sluneční brýle na očích dětí udržet? Podělte se o ně, nemůžeme se dočkat, až si je přečteme!

Josef Fišer