Co jsou obligace a proč do nich investovat?

Aktuality, Podnikání 22.03.2023

Zhodnotit své peníze můžeme mnoha způsoby. Přes nákup nemovitostí, zlata, akcií po obligace. Ty jsou jednou z nejoblíbenějších a také nejjistějších forem. Co jsou obligace a jaké další otázky nás mohou na začátku napadat?   

Co jsou obligace?

Obligace, dluhopisy, bondy. Několik názvů, ale jedná se v podstatě o to samé. Jde o cenné papíry, které svému držiteli vynášejí pravidelný zisk. Dluhopis se často přirovnává k půjčce. Koupí korporátního dluhopisu půjčujeme dané firmě peníze na její projekty. Ona se nám za to zavazuje platit úrok. 

Ten, kdo obligaci vydává, se nazývá emitent. My se nákupem dluhopisu stáváme investory, tedy věřiteli. Dluhopis má danou dobu splatnosti. Jejím uplynutím musí emitent koupit listinu zpět za původní hodnotu. Odkoupit dluhopis se může rozhodnout i dříve, stejně tak my můžeme obligaci prodat na burze. Jak snadno a výhodně se dá dluhopis vyměnit za peníze, určuje jeho likvidita. 

Jaké výnosy slibují obligace?

Nejčastěji jsou k dostání dluhopisy s fixním výnosem. To znamená, že emitent vyplácí úrok pravidelně, ať už jednou za rok, za půl roku nebo za měsíc. To je velkou výhodou dluhopisů, protože víme přesně, kolik budeme inkasovat a po jak dlouhou dobu. 

Obligace ale svým držitelům můžou přinášet i jiné formy výnosů. Například nulový kupón funguje na principu slevy. Listinu si koupíme pod cenou a na konci splatnosti dostaneme zpět nominální hodnotu obligace v plné výši. 

Pokud si pořídíme obligaci s variabilním kupónem, pak se výše úroku váže většinou na bankovní úrokové sazby. U indexového dluhopisu se zase výnos řídí podle vývoje určitého indexu, například podle cen ropy, zlata, mezd atd. 

Proč investovat do obligací?

Dluhopisy představují oblíbený nástroj investorů, kterým rozšiřují svoje portfolio a chrání své investice. Správný investor své prostředky nevloží pouze do jednoho aktiva, ale rozdělí je do několik různých forem investic. Tím se jistí před ztrátou, pokud by jeden z projektů nevyšel. 

Proto by obligace neměly chybět na žádném seznamu investora. Obecně jsou považované za bezpečnější formu zhodnocení peněz. Jejich výhodou je, že v případě neúspěchu podnikání emitenta mají věřitelé přednost ve splacení svých pohledávek před akcionáři. Pokud tedy držíme dluhopis, máme větší šanci, že své peníze dostaneme zpět z likvidovaného majetku firmy. 

Jsou obligace výhodné?

Záleží na typu dluhopisu. Obecně dluhopisy nabízejí lepší úroky než termínované vklady, nicméně akcie nám můžou vydělat ještě víc. Ovšem akcie patří také k rizikovějším druhům investic. 

Nejčastěji si můžeme pořídit firemní nebo státní dluhopisy. Podnikové bondy rozhodně nabízejí zajímavější výnosy, a investice do nich je proto výhodnější.  Pokud máme větší důvěru v soukromé společnosti a jsme ochotní nést riziko za atraktivní úrok, pak pro nás budou to pravé. 

Někdo naopak vloží důvěru raději do konkrétní vlády nebo veřejné instituce. Už z principu jsou státy stabilnější než podniky, proto také výnosy ze státních dluhopisů budou nižší. Někdy se dokonce dostávají do záporných hodnot, takže na nich proděláváme. 

Jak se chránit před rizikem investice?

Každá investice v sobě nese jistou dávku rizikovosti. I s penězi uloženými na účtu riskujeme jejich znehodnocení inflací. Ani u dluhopisů není nikdy stoprocentní, že nám vydělají tak, jak si představujeme. Může například dojít ke změně úrokových sazeb na trhu, kdy se pro nás náš smluvený úrok stává nevýhodným. 

Nejvíce poradci varují před spekulativními dluhopisy, které vydávají pochybné a nedůvěryhodné firmy. Jak je poznáme? Většinou přespříliš lákavou výší úroku. Pokud se nám zdá výdělek až příliš výhodný oproti jiným, než aby to byla pravda, pak to zřejmě nebude pravda. 

Abychom předešli investování do pochybné společnosti, měli bychom si zjistit vše o hospodaření a majetkovém složení firmy. Také si můžeme projít plánované projekty, do kterých hodlá firma naše peníze investovat. To vše nám může napovědět, je-li podnik důvěryhodný. 

Máte zkušenosti s investováním do obligací, nebo teprve začínáte?

Josef Fišer