Zavěšená fasáda SCANROC.eu – v čem tkví její unikátnost a jaké jsou její hlavní (ne)výhody?

Aktuality, Bydleni 05.02.2023

Zavěšená fasáda je jedním z ověřených způsobů, jak výrazně snížit tepelné ztráty, a tím efektivně ušetřit na nákladech za plyn nebo elektřinu. Kvalitní zateplovací systémy představují vyšší jednorázovou investici, která dříve řadu vlastníků soukromých i komerčních objektů odrazovala. Energetická krize ale v praxi dokazuje, že, pořídíte-li si ji, bude se jednat o správné rozhodnutí. To proto, že vám umožní zachovat si stávající životní standard a zároveň zaručí 100% návratnost vložených prostředků.

Nabídka různých fasádních systémů je poměrně široká. Laik se zpravidla rozhoduje podle ceny. Přitom dražší systémy jsou z dlouhodobého hlediska finančně výhodnější. 

Pokud se v dané problematice neorientujete, ale zároveň nechcete v procesu výběru udělat chybu, v našem článku najdete souhrn základních informací, díky kterým snadno vyberete optimální řešení.

Zavěšená fasáda SCANROC.eu obstojí i v extrémních klimatických podmínkách

Fasádní systémy SCANROC jsou založeny na švédské technologii. Inovativní konstrukce a použité materiály v praxi ověřily náročné povětrnostní podmínky skandinávského klimatu.

Podstatou provětrávané (bezkontaktní) fasády je vzduchová mezera, která efektivně odvádí nadměrnou vlhkost. 

Skládá se ze tří základních komponentů: 

 • Ocelového roštu, který se připojuje ke stěně budovy. Lze jej přizpůsobit dle typu povrchu a poradí si i s většími nerovnostmi. To  je důvod, proč je tento typ fasády ideální volbou pro starší stavby,
 • Moderní tepelné izolace, která má dvojí funkci. Tou primární je snížení tepelných ztrát z fasády domu. Kromě toho ale také blokuje vnější hluk, a to až o 25 % (při tloušťce 100 mm). Nadměrný hluk ohrožuje až 1,5 milionu Čechů. Špičkové fasádní systémy v kombinaci s kvalitními okny dokážou efektivně blokovat vnější hluk.
 • Luxusního vnějšího obkladu (s efektem cihlové zdi).

Unikátní konstrukce umožňuje udržet v interiérech stabilní teplotu v zimě i během horkého léta. Řada lidí se rozhodla šetřit snížením spotřeby vody a nákladů za energie. Pokud ale vlastníte starší nemovitost, vlivem nerovnoměrné teploty a nadměrné vlhkosti riskujete, že dojde k promočení zdi a vzniku plísní v rozích, kolem oken a na stropech. 

SCANROC fasádní systémy jsou výhodnou alternativou, která vám umožní udržet příjemné vnitřní teploty a zdravé prostředí bez plísní.

Proč zvolit bezkontaktní zavěšenou fasádu SCANROC?

Kontaktní zateplení stále patří mezi nejoblíbenější typy fasádních systémů, a to především díky jednoduché montáži a nízké pořizovací ceně. 

Níže najdete přehledné shrnutí hlavních výhod a nevýhod obou možností:

Charakteristika provětrávané fasády

Výhody Nevýhody
 • Jednoduchá montáž, která zakryje opadanou omítku i větší nerovnosti povrchového zdiva.
 • Vyšší pořizovací cena ve srovnání s běžnou kontaktní fasádou.
 • Není nutná žádná předmontážní příprava. Instalace může probíhat i v zimě.
 • Vyznačuje se extrémní protipožární odolností.
 • Vhodná pro instalace i na výškové budovy až do výšky 100 m.
 • Garantovaná 50letá funkce
 • Skvělé řešení pro zateplení starších i inovativních nulových domů.
 • Životnost fasády 100 let i v náročných podmínkách.

 

Charakteristika kontaktního zateplovacího systému

 

Výhody Nevýhody
 • Jsou konstrukčně jednodušší
 • Nehodí se pro starší domy s extrémní vlhkostí nebo mokrými zdmi. 
 • Montáž je snadná a poměrně rychlá. Desky se lepí přímo na stěnu.
 • Izolační vrstva nedokáže efektivně odvádět vlhkost, proto může dojít k tvorbě plísní uvnitř interiéru.
 • Celková tloušťka stěny se zvětší jen o pár centimetrů. Dramaticky tedy nemění vzhled stavby.
 • Povrch je nutné před montáží pečlivě připravit. Musí být čistý, suchý a vyrovnaný.
 • Kontaktní fasáda je levnější než provětrávaná.

Odvětrávaná fasáda je spolehlivým řešením pro všechny typy starších i nových staveb

Inovativní odvětrávaný fasádní systém SCANROC nabízí set výjimečných vlastností, díky kterým dokáže efektivně zateplit nejen novostavby, ale také desítky let staré domy, které trápí nadměrná vlhkost.

Díky odvětrávání udržuje stálou teplotu i vlhkost a zároveň zvýší tržní hodnotu a prodlouží životnost starší nemovitosti.

Máte osobní zkušenost s kontaktním zateplením? Jste s odstupem času stále spokojení, nebo byste se z dnešního pohledu rozhodli jinak? Podělte se o vaše osobní zkušenosti, ať už máte zatepleno provětrávanou, nebo kontaktní fasádou. Vaše praktické postřehy usnadní výběr dalším čtenářům.

Josef Fišer