Vybíráme přepravní a skladovací kontejnery: Jaké otázky si při tom položit?

Aktuality 10.06.2022

Plastové kontejnery se staly důležitou součástí procesu výroby a přepravy v mnoha průmyslových odvětvích. Ať už uchovávají kapaliny, sypké stavební materiály, potraviny, živá zvířata nebo třeba automobilové díly, dávají společnostem jistotu udržet je v bezpečí, zachovat jejich kvalitu a usnadnit manipulaci. Vzhledem k množství a variabilitě těchto skladovacích systémů je nutné před jejich nákupem velmi dobře zhodnotit své požadavky. Zde  je pět otázek, které byste si při hledání optimálního řešení měli zodpovědět. 

Má kontejner/přepravka dostatečný objem?

Na první pohled se to může zdát jako samozřejmá nebo dokonce zbytečná otázka. Pokud si ale pořídíte příliš malé skladovací systémy, může to vést k tomu, že jich budete muset nakoupit více. Ve výsledku neušetříte ani prostor, ani peníze. Před nákupem si proto zkontrolujte délku, šířku a výšku kontejneru, abyste se ujistili, zda jeho velikost odpovídá vašim požadavkům. Pokud je pro vás rozhodující znát jeho objem v litrech či jiných jednotkách, neváhejte kontaktovat výrobce. 

Jaká je maximální nosnost kontejneru?

Plastové skladovací systémy mají obecně dobrou hmotnostní kapacitu a jsou velmi odolné. Překročení limitu nosnosti může nicméně  způsobit jejich poškození a vystavit tak riziku znehodnocení uložené zboží, případně zranit personál. Je proto na místě znát hmotnost produktů, které takto budete skladovat, a ověřit si, zda má kontejner dostatečnou nosnost, aby je bezpečně udržel.

Je kontejner kompatibilní s vaším manipulačním zařízením?

Tento bod se vás týká, pokud jsou materiály nebo zboží, se kterými pracujete, těžké a je nezbytné s nimi manipulovat za pomocí strojů a jiných zařízení. Přesvědčte se, zda má vybrané řešení takové funkce, jako je vstup pro paletový a vysokozdvižný vozík pro snadnou manipulaci.

Má kontejner funkce, které potřebujete?

Některé kontejnery jsou určeny k manipulaci s kapalinami, zatímco jiné jsou konstruovány pro manipulaci se sypkými díly. Boxům určeným na přepravu ovoce a zeleniny nechybí odvětrávací otvory, zatímco takové přepravky na pivo nesmí postrádat vnitřní vložku, která zajistí bezpečí každé jednotlivé lahve. Jiné kontejnery jsou zase vyrobeny ze specifických materiálů. Toto všechno jsou jen příklady drobných detailů, které byly navrženy pro maximální funkčnost kontejnerů, popřípadě pro to, aby vyhověly přísnějším podmínkám, která v některých odvětví platí. Ujistěte se, že zvažovaný kontejner má přesně takové vlastnosti a funkce, které budete při svém podnikání potřebovat. 

Je kontejner hygienický?

Pokud pracujete v potravinářském, chemickém nebo třeba farmaceutickém průmyslu, je pro úspěšné podnikání klíčové udržovat kontejnery v hygienickém stavu. Chcete se přece vyhnout ztrátám způsobeným znečištěnými kontejnery a kontaminací výrobků? Chcete zajistit spokojenost klientů a udrželi si dobrou pověst ve svém oboru? Při prohlížení různých variant zkontrolujte, zda se jednotlivé systémy snadno čistí a zda jsou vyrobeny z materiálů odolných proti hnilobě a korozi. 

Vhodné přepravní a skladovací systémy dokážou v mnohém vaše podnikání zjednodušit. A co víc; ušetří vám čas, prostor i peníze. Než se ale do nich rozhodnete investovat, zvažte dobře všechny jejich parametry a funkce. Těchto pět otázek byste si proto měli položit a zodpovědět bez ohledu na to, v jakém oboru jste aktivní. 

Na jaké problémy při hledání kontejnerů pro cadi společnost narážíte nejčastěji? Řešíte nějaká specifika, která jsme v článku nezmínili? Je pro vás při tom důležitá i ekologie?

Josef Fišer