Jen opravdu málokdo neví, jak důležité je udržovat v bytě čistotu a pořádek. A platí to nejen pro byt. Stejný důraz je nutno položit i na úklid společných prostor domu. Bytové domy jsou nejčastější formou bydlení ve městě. Ať už je jejich správcem kdokoliv, měl by stanovit domovní řád a plán pro úklid a dbát na jeho dodržování. Může se vám totiž stát, že ve svém bytě jste králem či královnou čistoty, ale společné prostory, nenaplní ani ty nejzákladnější standardy hygieny.A to je špatně.
Pořádek je důležitý!
Hlavní slovo v organizaci úklidu má vždy majitel objektu. Ať už je to bytové družstvo, společenství vlastníků nebo město, neměli by tuto povinnost nikdy opomenout. Jsou-li společné prostory zanedbané, zcela zaručeně zkazí dojem z celého objektu. V extrémních případech dokonce mohou negativně ovlivnit i zdraví!
Ovšem občas se objeví nečekaný problém. Ten spočívá v hromadném souhlasu obyvatel domu s tím, jakým způsobem pořádek udržovat. Jestliže si právě vy potrpíte na extrémní čistotu, představa o ní se v očích ostatních může lišit. Tady by spak měl zodpovědně rozhodovat správce či majitel objektu.
Kdo a co bude uklízet?
Základem pro čisté společné prostory by určitě měl být závazný plán úklidu. Dobrý správce by ho měl sestavit tak, aby obsahoval skutečně vše, včetně potřebných úklidových prostředků. Kdo se chopí vlastní práce, je věc druhá. Tady bývá nejlepším řešením nabídka úklidových firem. Pokud správce takovýto způsob úklidu zvolí, měly by souhlasit všechny nebo většina bytových jednotek. Už proto, že na něj budou přispívat i ze servisních poplatků svého nájmu. Druhou možností je vytvořit harmonogram, podle kterého se nájemci budou střídat a pravidelně prostory uklízet. Od tohoto postupu se však v posledních letech rychle ustupuje a k vidění už téměř není. Poslední možností je samozřejmě úklid samotným majitelem bytové jednotky. Vše záleží na domluvě a na tom, co je stanoveno v nájemní smlouvě.
Co všechno náleží do společných prostorů domu?
Ve správné nájemní smlouvě by měl pronajímatel vždy popsat, jaké veškeré prostory do společných prostorů spadají. Zpravidla do něj ale patří:
- společné chodby
- schody
- výtah
- zahrada (je-li součástí domu)
- vnitřní parkovací plochy
Přečtěte si znovu pozorně nájemní smlouvu, abyste se mohli ujistit, že je opravdu vše tak, jak se patří.
Jak na úklid?
Nároky na úklid se v různých objektech samozřejmě mohou lišit. Záležet bude i na drobných detailech. Kupříkladu, zda jsou na chodbách koberce a podobně. Vyplatí se proto:
1. Plán
Pro úspěšné udržování společných prostor by měl být vždy vytvořen konkrétní plán. V něm by měly být popsány veškeré plochy které je potřeba udržovat.
2. Pravidelnost
Dalším předpokladem pro úspěšné udržování čistoty je pravidelnost.
3. Záznamy o úklidu
Často se doporučuje vést psaný záznam o úklidech. Pokud se něco udělá nedostatečně nebo vůbec, je snazší dohledat, kdo měl v daný den úklid na starosti.
Nájemci mají právo na to žít v nemovitosti, jež je čistá a bezpečná. Zodpovědný pronajímatel to respektuje a je otevřený vůči všem dotazům i stížnostem. Úklid společných prostor nemusí být horor! Stačí jen pečlivá příprava a pravidelnost.
Je úklid ve vašem domě dostatečný?