LED světla se stala v posledních letech hlavním trendem v oblasti osvětlení. Používají se v kancelářích, stala se nezbytnými v domácnostech ať už k osvětlení interiérů, tak exteriéru. Možná je i vy sami máte doma nebo jejich pořízení zvažujete. Určitě jste už slyšeli, že LED diody jsou energeticky úspornější než klasická halogenové žárovky, ale co dalšího o nich vlastně víte? Poznejte je zas o trochu víc a přečtěte si o nich těchto 7 fascinujících faktů!
LED žárovka může vydržet více než 20 let
Jejich výdrž nepřestává udivovat. Při běžném používání je jejich životnost 15, někdy se udává až 20 let. Představte si třeba tuto situaci: LED světlo, které dnes nainstalujete v pokoji novorozeného dítěte, bude potřeba vyměnit, až bude studovat vysokou školu.
Byla vynalezena v roce 1963
Thomas Alva Edison vynalezl žárovku v roce 1879. LED žárovka byla patentována o 84 let později, tedy v roce 1963. V některých pramenech se však uvádí ještě jeden letopočet – 1927 tehdy vytvoření LED diody oznámil ruský vynálezce Oleg Losev. Jeho výzkum byl publikován v sovětských, britských a německých vědeckých časopisech, ale údajně z nedostatku finančních prostředků nebyl tento objev nijak rozvíjen a zůstal po desítky let prakticky nevyužit. Jisté je, že až teprve v posledních několika letech se LED osvětlení stalo široce dostupné za přijatelnou cenu.
S LED osvětlením můžete zvýšit svou produktivitu…
Bylo prokázáno, že vyladění odstínu (barvy) světla, které LED žárovky vydávají, zvyšuje produktivitu na pracovišti. A to nejen tím, že LED světlo snižuje únavu očí. LED žárovky neprodukují ultrafialové světlo a umožňují našemu mozku cítit se uvolněně, čímž k vyšší produktivitě výrazně přispívají.
… a bojovat proti obtěžujícímu hmyzu
Chcete si večer posedět na terase, ale obtěžuje vás hmyz? Možná by stálo za to to vyzkoušet pořídit si venkovní LED osvětlení. I když to není jednoznačné, má se za to, hmyz přitahuje ultrafialové světlo a nelétá tak k LED diodám, protože ty toto světlo nevydávají.
Nespálíte se o ně
Když se dotknete klasické zářivky nebo žárovky, popálíte se. Opět, je to z toho důvodu, že vyzařují ultrafialové záření a jejich povrch se při svícení zahřívá. LED diody se ale nezahřívají a udržují nízkou teplotu. LED žárovek se tak můžete jednoduše dotknout, dokonce k nim přiblížit hořlavé materiály, aniž byste riskovali.
Kdy se poprvé začaly používat?
K přechodu od halogenových žárovek k těm LED docházelo postupně v různých oblastech. Vůbec poprvé, co LED diody skutečně vytlačily žárovky, bylo v roce 1987, kdy je nahradily v brzdových a signálních světlech vozidel a semaforech. Dnes bychom je našli všude. Je z nich složená dokonce i slavná silvestrovská koule, která každoročně padá na Times Square. Tu tvoří neuvěřitelných 32 256 jednotlivých LED světel.
Jsou šetrné k životnímu prostředí
Tradiční osvětlení obsahuje stopové množství rtuti, což je vysoce toxický plyn. A vyhazování rozbitých kusů žárovek vede k hromadění jedovaté rtuti v podzemních vodách, což velmi poškozuje naše životní prostředí a zdraví. Naproti tomu LED světla žádnou rtuť neobsahují, takže jsou bezpečná jak pro vás, tak pro planetu. Navíc více než 95 % LED diod je recyklovatelných.
Schválně, kolik z těchto faktů jste věděli? A který z nich vás překvapil nejvíce?