Kupujete pánský snubní prsten? Máme pro vás praktické rady, které vám usnadní výběr

Aktuality, Krása 17.11.2023

Pánské snubní prsteny si získávají bezmála tak velkou pozornost, jako snubní prsteny určené ženám. Řada pánů si na jejich výběru dává záležet, protože cítí, že tak může do jisté míry vyjádřit svou lásku a oddanost budoucí manželce. Dát najevo cit prostřednictvím elegantního šperku. 

Budete se ženit? Nevíte, jaký prsten by byl pro vás vhodný? Rádi vám trochu napovíme. Jisté totiž je, že při výběru tohoto důležitého symbolu musíte zvážit hned několik věcí. Použitý materiál, působivý design, ale i některé další faktory. Na následujících řádcích vám poskytneme praktické rady, které vám důležitou volbu usnadní.

 

Pánský snubní prsten a jeho symbolika 

Pánský snubní prsten není pouhým kusem šperku. To je zřejmé. Je to jakýsi symbol hlubokého spojení a oddanosti. Nosit by se měl s hrdostí a to jako vizuální vyjádření lásky a věrnosti. Každý detail takového prstenu přitom může nést osobní význam. Počínaje zvoleným materiálem, přes zdobení drobnými drahými kameny až po konkrétní vyryté symboly či iniciály.

Svatební obřady procházejí změnami. Snubní prsten však zůstává. A jeho nošení představuje silný výraz mužské angažovanosti a respektu k partnerce. V různých kulturách má pánský snubní prsten podobný význam. Někde je pojat velice tradičně, jinde má jeho symbolika nádech moderní doby. Muži, kteří ho nosí, v něm zpravidla vidí jasnou symboliku. To znamená, že nejde pouze o šperk. Je to vlastně tak trochu amulet. Amulet se silným emocionálním nádechem.

 

Základní kritéria výběru

Při výběru pánského snubního prstenu hraje klíčovou roli hned několik kritérií. Prvním faktorem je materiál, který odráží nejen osobní vkus, ale i životní styl nositele. Důležitá je i správná velikost prstenu nebo zajímavý design odpovídající aktuálním trendům a samozřejmě také vkusu konkrétního muže. Druh použitého materiálu má pochopitelně vliv na životnost prstenu, zatímco design je s ohledem na estetiku důležitým emocionálním prvkem tohoto šperku. 

Svůj význam má však i pohodlnost nošení, která zajišťuje, že prsten nebude jeho nositeli den co den spíše na obtíž. Vyváženým zohledněním těchto kritérií lze najít takový snubní prsten, který nejen ozdobí ruku, ale zároveň vyjádří výjimečnost a význam manželského pouta.

Ještě si to pro pořádek shrňme:

 • Volte podle materiálu
 • Všímejte si designu (podřiďte výběr svému vkusu)
 • Vyberte si správnou velikost
 • Dbejte na pohodlné nošení (což souvisí právě i s velikostí)

Zlato nebo platina?

Materiály pánských snubních prstenů jsou klíčovým prvkem, který ovlivňuje nejen vzhled, ale i odolnost šperku. Mezi oblíbené volby patří klasické zlato a stříbro, které dodávají šperku eleganci. Běžné jsou však i modernější alternativy jako titan nebo chirurgická ocel, známé pro svou odolnost. Používají se také drahokamy, případně kombinace různých materiálů, což umožňuje nositeli vybrat prsten přesně podle jeho preferencí a vlastního stylu. 

Pokud jde o šperky obecně, často vítězí klasika. Například české ženy milují bílé zlato. Pánové jsou však při výběru materiálu pro své prsteny mnohem otevřenější.

Tyto materiály se na “snubáky” používají asi nejčastěji:

 • Chirurgická ocel
 • Zlato – bílé nebo žluté
 • Stříbro
 • Titan
 • Palladium
 • Wolfram
 • Platina

Design a pestrá škála možností

Design pánských snubních prstenů zahrnuje širokou škálu možností. Počínaje klasickým zpracováním, přes modernější výtvory až po vyloženě odvážné či rovnou extravagantní kousky. Můžete si vybrat jednoduchý a elegantní prsten nebo se rozhodnout pro osobitě zpracovaný design s uměleckým nádechem. 

Poměrně často se se setkáte s rozmanitými geometrickými tvary. Běžné je rovněž gravírování a různé textury. Díky podobným úpravám pak prsten obvykle lépe vyjadřuje osobnost svého nositele. Moderní trendy zahrnují prsteny s kombinací různých materiálů, nepravidelnými tvary a minimalistickým designem. Při výběru je klíčové najít takový design, který vás vizuálně osloví a který navíc rezonuje s významem a výjimečností vašeho vztahu.

 

Když šperk vypráví osobní příběh

Jisté je, že pánský snubní prsten nemusí být pouze ozdobou a symbolem pevného manželského svazku. Může být také nositelem nějakého osobního příběhu. Osobního příběhu muže nebo rovnou manželského páru. Každý takový  prsten v sobě může nést významné momenty v životě nositele vyjádřené gravírovanými symboly nebo třeba vsazenými drahokamy. Šperk zkrátka může vyprávět příběh lásky, oddanosti a výjimečnosti vztahu. Pánský snubní prsten pak není jen symbolem partnerství, ale i vizuálním vyjádřením jedinečné cesty, kterou spolu páry sdílejí.

Pokud chcete něco mimořádného

Chcete si pořídit něco zcela mimořádného? Nějaký unikátní kousek, který budete nosit s patřičnou pýchou? Vsaďte na ruční práci! Umělci jsou mimořádně kreativní!

Umělecké a ručně vyráběné pánské snubní prsteny nabízejí nejen exkluzivitu, ale také jedinečný umělecký přístup. Řemeslníci často vytvářejí originální designy s důrazem na detail a osobitost, což každý prsten činí zcela unikátním. Ani v takovém případě jistě nebudete ochuzeni o možnost volby mezi různými materiály. Zlato či platina, titan nebo chirurgická ocel. Umělci pracují se vším. Možná se dočkáte i nějaké nekonvenční kombinace. 

Na vytvoření svého prstenu můžete někdy s umělcem také spolupracovat. Někteří z nich to dokonce vyžadují, aby lépe vyhověli klientovi. Hotový šperk pak bude lépe odpovídat vašim představám. Umělecky pojaté snubní prsteny sází na estetiku a zároveň v sobě nesou i příběh svého stvoření.

 

Snubní prsten noste s hrdostí!

Nošení pánského snubního prstenu není pouze otázka estetická. Jde o symbol významu manželského svazku. Proto se také nosí na levé ruce, hezky blízko srdce, které je spojováno s lidskými city. Pánský snubní prsten zkrátka není jenom obyčejný šperk. S tím ale určitě budete souhlasit. Je to především symbol lásky, oddanosti a spojení. Symbol pevného vztahu. 

Vybírejte prsten s láskou a noste ho s hrdostí!

Josef Fišer