Nejen ženy, ale také řada mužů touží po hladké kůži bez chlupů. Tradiční holení však vydrží pouze den. Vytrhávání strojkem nebo voskem už vypadá dobře celý týden. Natrvalo ovšem ovlivní porost jen laserová epilace. Pokud si vyberete seriózní pracoviště, kde používají kvalitní přístroje, nemusíte se ničeho bát. Rizikové bývají pokoutné salony s repasovanými lasery a personálem bez fyziologických znalostí. Existují totiž určitě zdravotní komplikace, kdy je nutné na laserovou epilaci rezignovat. Pojďme si objasnit princip a možné vedlejší účinky, ať dokážete posoudit, jestli je pro vás tato metoda bezpečná.
V čem spočívá laserová epilace
Laserový paprsek reaguje na pigment v chloupcích. Laicky řečeno po něm sjede jako blesk až do cibulky, z níž chlup roste a tepelně ji zničí. Tím pádem se z ní už nikdy žádný další nevyklube. Přesto se musí laserová epilace zhruba šestkrát opakovat, protože nám nerostou všechny chloupky najednou. Ty, které právě hybernují, laser jakoby nevidí a tudíž je nezničí. A právě z cyklického střídání jednotlivých fází růstu vyplývá doporučená frekvence laserové epilace po sedmi týdnech.
Skvěle funguje laserová epilace u brunetů a brunetek s dostatkem pigmentu v ochlupení. Blonďatým typům laserová epilace bohužel tolik nepomůže a ze stejného důvodu by se laserem neměla ošetřovat opálená pokožka. Současná laserová epilace také není uzpůsobena k likvidaci chloupků na sliznicích – například v nose.
Hlavní riziko nejen laserové ale jakékoliv epilace
Zatímco depilace znamená odstranění povrchové části chlupu, rozumí se epilací celková likvidace i s kořínkem. Laserová epilace tak může u některých lidí stejně jako jiné metody podráždit podkoží. Zvlášť vytrhávání ochlupení v kombinaci s následným znečištěním třeba v důsledku zvýšeného pocení dokáže vyprovokovat zánět a otok ošetřených ploch.
Možné vedlejší účinky laserové epilace
Všeobecně lze laserovou epilaci špičkovými přístroji na odborných pracovištích považovat za bezpečnou metodu, jak se zbavit chloupků. Existují však vyjímky a proto se vždy nejprve poraďte se specialisty, ať zbytečně neriskujete komplikace.
První kontraindikací, která vás dočasně vyřazuje z laserové epilace, je gravidita. Žádná maminka určitě nechce zbytečně ohrožovat své dítě. Proto si během těhotenství zvolte jiné epilační metody, aby se do vašeho těla nedostalo záření nebo jedovaté chemické látky.
Z laserové epilace vás také spolehlivě vyřazuje epilepsie. Jakékoliv záblesky, ať už laserové nebo takzvaného intenzivního pulzního světla dokáží vyvolat záchvat padoucnice. Vždyť k tomu stačí jen rychlé střídání světla a stínu, když v létě projíždíte stromovou.
Třetí skupina lidí, kteří musí na laserovou epilaci rezignovat, jsou všichni s hormonálními poruchami a změnami kožního pigmentu. Z toho logicky vyplývá i dočasné omezení pro všechny, kteří právě užívají fotosenzitivní léky.
Jak se připravit na laserovou epilaci
Aby laserová epilace splnila svůj účel, nevytrhávejte si chloupky dva měsíce před ní. Zvolené partie si těsně před zákrokem pouze oholte. Je-li cílovou partií například oblast nad horním rtem, vynechte make-up. Kůže musí být čistá a neopálená. Proto se na laserovou epilaci stejně jako na ostatní estetické zákroky rezervujte ideálně na jaře, na podzim nebo v zimě, když v našem podnebném pásu nesvítí ostré slunce.
Po laserové epilaci dopřejte svému tělu pár dní, než spálené cibulky odstraní. Je to sice drobné poškození, ale přesto se s ním musí váš organismus vypořádat. Tak mu to ulehčete a vynechte saunu a cvičení, abyste neriskovali zánět kvůli nadměrnému pocení. Podpaží pár dní nenatírejte antiperspiranty a pijte více čisté vody. Pak pro vás laserová epilace zůstane spolehlivou metodou, jak se v průběhu jednoho roku můžete zbavit většiny nežádoucích chloupků už napořád.