Laserová epilace – cena je nižší, než vypadá!

Krása 11.03.2023

Otázka, zda u laserové epilace cena není poněkud přemrštěná, napadne mnoho z těch, kteří tento způsob odstraní ochlupení zvažují. Málo platné, člověk zvyklý koupit za babku pár holítek a rychle se ve sprše oholit, se může při pohledu na ceny v řádu stovek a tisícovek korun poněkud ošívat. 

Jenže zdání klame a v případě lehkovážného zavržení laserové epilace z důvodu vysoké ceny by se jednalo o politováníhodný omyl. Proč? 

Nemáme jenom nohy

Současný módní diktát je jednoznačný a neúprosný. Dávno nestačí odstranit nevítaný porost na lýtkách před teplými měsíci, aby bylo možné bez ostychu nosit krátké a kratší sukně a vystavit nohy hrdě odhalené. Jako vyslovené společenské faux pas je chápáno viditelně zarostlé podpaží či jen pár chloupků deroucích se v oblasti třísel z trochu více vykrojeného spodního dílu plavek. 

A to je právě ten problém. Zatímco přejet holítkem spodní polovinu obyčejným mýdlem ošetřených dolních končetin během sprchování či koupele je relativně snadná záležitost, při níž se i jen průměrně zdatný jedinec zvládne nepořezat, s dalšími zákoutími tělesné schránky vyvstávají jisté potíže. 

Hebkou a hladkou umí jenom laser

Nejenže je oblast podpaží hůře dostupná, ale pokožka je zde sama o sobě citlivější a vzhledem k tomu, že je vystavena většímu tření a může méně dýchat, má daleko větší tendenci k podráždění, nepříjemnému svědění a tvorbě pupínků. O tom, že v případě intimních partií tyto potíže narůstají téměř exponenciálně, snad ani není nutné se zmiňovat. Kvůli tomu se do nákladů při depilaci musí započítat holicí pěny a gely a různé zklidňující a antibakteriální  kosmetické přípravky, které také něco stojí a stejně dokáží uvedené nepříjemnosti pouze mírnit, nikoliv eliminovat. 

Opakování v tomto případě není matka moudrosti, ale nerozum

Další skutečnost, kterou nelze opomenout, je to, že depilování chloupků jinak než pomocí laseru je nekonečný příběh. Po obyčejném odříznutí chloupků vyčnívajících nad pokožku žiletkou je třeba počítat s obnoveným porostem a tedy novou depilací v horizontu dvou dnů, sofistikovanější, byť bolestivé techniky (voskové pásky, cukrová pasta, elektrické epilátory), které usilují o vytržení chlupu tzv. s kořínkem, dokáží novou proceduru oddálit maximálně na dva až tři týdny, ale navíc bohužel nestačí.

Naopak při vystavení chloupků laserovému paprsku dojde velmi rychle k trvalému rozložení vlasových cibulek a nové chlupy nejsou. Vyšší jednorázová investice se v rozmezí několika let snadno vyrovná jednotlivým částkám utraceným za holicí pomůcky. O ušetřeném času a námaze ani nemluvě. 

V případě chloupků obrana znamená útok

Kromě nezničitelnosti připomínající perpetuum mobile mají často odstraňované chloupky v záloze další trumf – na základě jakéhosi obranného reflexu při svém obnovování místo ven zamíří dovnitř, pod kůži. Takto zarostlé vypadají na pokožce opravdu nevzhledně, způsobují zduření a svědění podobně jako třeba zadřená tříska a každá klasická depilační metoda je na ně krátká.

Laser je to nejlepší, co v tuto chvíli je k dispozici

Laserová epilace žádný z výše uvedených problémů nezná. Ve svých počátcích se musela potýkat s jistými komplikacemi jako příliš vysokou teplotou působícího paprsku nebo s nižší efektivitou u světlejšího ochlupení. Ale to je již dávná minulost, laserové přístroje jsou čím dál dokonalejší. Jednotlivá sezení trvají jen několik minut a jedinou nežádoucí reakcí může být krátkodobé zarudnutí ošetřovaného místa. Jakmile jsou (cca po 4 – 6 návštěvách) všechny cibulky vlasů destruovány, je definitivně po starostech. A cena za odvedenou kvalitu je přiměřená a výhodná.

Holíte se ještě stále doma ručně?

Josef Fišer