Parkování letiště Ruzyně – 3 přesvědčivé důvody, proč se vám vyplatí jet vlastním autem

Cestovat 17.08.2022

Najít výhodné parkování u letiště v Ruzyni (nově Václava Havla) není jediným problémem, který v dnešní době sužuje cestující do zahraničí. Řada lidí si při současných cenách pohonných hmot velmi rozmýšlí, zda vůbec jet vlastním vozem. Někteří už cestu autem úplně vzdali, jiní pečlivě počítají náklady. 

I přes nepříznivou ekonomickou situaci auto stále představuje nejpohodlnější způsob cestování. Pokud se navíc jedná o tranzit na letiště, má vlastní doprava nespočet výhod, které dokonale vyváží vyšší finanční náklady. Přečtěte si, komu se tranzit autem vyplatí nejvíce a jaké jsou jeho hlavní výhody, které navzdory vyšším nákladům ocení i cestující, kteří cestují bez doprovodu. 

Parkování u letiště je dostupné pro každého

Parkovat můžete přímo na letišti, na soukromých parkovištích, kterých je v těsné blízkosti odletového terminálu hned několik, a dokonce můžete parkovat i zdarma. Praha má dostatek placených i neplacených parkovacích míst. 

V případě, že jste ochotni nést určitou míru rizika, můžete parkovat i několik dní v kuse zcela bez poplatků. Velmi oblíbená jsou parkovací stání u známých obchodních center. V jakoukoliv denní či roční dobu máte jistotu, že zde najdete volné místo. Parkovat u obchodního centra můžete prakticky neomezeně, ale po dobu vaší nepřítomnosti auto nikdo nehlídá. Některá stání navíc nejsou krytá ani monitorována kamerovým systémem.

Pokud do vás někdo během vaší zahraniční cesty narazí, dozvíte se to až po příjezdu. Bez kamerového záznamu jste navíc bez šance na dopadení viníka.

Srovnání parkování přímo na letišti a na soukromých parkovištích v blízkosti odletové haly

 

Parkovací domy na letišti Soukromá parkoviště
24/7 monitorování kamerovým systémem Ano Ano
Vzdálenost od odletové haly Pěší max. 10 minut (od nejvzdálenějšího domu) Nutnost tranzitu (dojezdová vzdálenost max. 10 minut)
Nabídka doplňkových služeb včetně Valet parking Ano Ano
Pojištění Ano Ano (dle provozovatele)
Cena* od 110 Kč/den  od 49 Kč/den

 

*Uvedené ceny jsou pouze orientační. Platí pro parkování po dobu minimálně 8 dní po předchozí rezervaci. Ceny parkovného se mohou lišit v závislosti na ročním období a aktuálních akčních nabídkách.

Vždy rezervujte s dostatečným předstihem!

Pokud chcete na parkovném ušetřit co nejvíce, nečekejte s rezervací až na poslední chvíli. Nejlevnější místa mizí vždy nejrychleji. Parkovné bez rezervace je navíc podstatně dražší a některá soukromá parkoviště walk-in zákazníky vůbec nepřijímají.

Tranzit vlastním vozem rozhodně není zbytečný luxus

  1. Nejste vázání pevným jízdním řádem – z menších měst a vesnic často nejezdí žádné přímé spoje do Prahy, a pokud jezdí jen velmi omezeně. Ve většině případů vás bude čekat několik přestupů. Pokud se po cestě někde zdržíte, nemusíte navazující spoj stihnout. Nenadálý problém na trati, může způsobit i několikahodinové zpoždění. V extrémních případech si budete muset zavolat taxi, které vás vyjde mnohonásobně dráž než benzín do vašeho auta.
  2. Úspora času – cesta autem je rychlejší a můžete ji naplánovat tak, abyste měli jen dostatečnou časovou rezervu. Ideální je, abyste na letiště dorazili alespoň s tříhodinovým předstihem. Dvě hodiny vám nemusí stačit, protože se evropská letiště včetně pražského potýkají s nedostatkem pracovníků. Proces odbavení cestujících je tak pomalejší ve srovnání s dobou před pandemií. 
  3. Komfort – nemusíte absolvovat nepříjemné přesuny z vlaku do autobusu se všemi zavazadly. Vlastní vůz je k nezaplacení především pro rodiny s malými dětmi. Kromě zavazadel s sebou musíte vzít i kočárek a máte i objemnější příruční zavazadla. Navíc si po cestě můžete udělat tolik zastávek, kolik vaše děti potřebují.

Finanční úspora není vždy nejlepším řešením

Cenově nejvýhodnější je tranzit autem pro 4 až 5 člennou rodinu, která má děti starší 6 let a 15+. 

Pohodlí a časovou flexibilitu i za cenu vyšších nákladů ocení jednotlivci, pro které je nejdůležitější rychlý přesun z a na letiště. Autu by měli dát přednost také cestující, kteří musí s MHD přestupovat více než 3krát.

Pokud hledáte způsob, jak snížit náklady na cestu autem, zvolte si soukromé parkoviště, které nabízí bezpečné parkovací stání za akční ceny.

Necháváte odteď auto doma, nebo vás vysoké ceny benzínu netrápí?

Cestujete na letiště naopak výhradně s MHD? Pokud ano, co vás od cesty vlastním vozem nejvíce odrazuje?

Vaše zkušenosti můžete sdílet s ostatními čtenáři v komentářích pod článkem.

Josef Fišer